Korporativ boshqaruv tizimini ishga tushirishdan oldin biznes auditini o‘tkazish imkoniyatlarni baholash, biznes va tashkiliy xatarlarni bashorat qilish, mavjud vaziyatga aniqroq tashxis qo‘yish va transformatsiya strategiyasini ishlab chiqish, shuningdek, Direktorlar kengashi faoliyatini izchil yo‘lga qo‘yish bo‘yicha yo‘l xaritasini belgilash imkonini beradi.
Korporativ boshqaruv tizimlari va amaliyotlari 3 ta asosiy tamoyilga asoslanadi: halollik, oshkoralik va hisobdorlik. Direktorlar kengashini amalga oshirish nafaqat kompaniyaning biznes-jarayonlariga, balki biznesning asosiy vakolatlarini baholashga, ayniqsa moliyaviy tahlil va nazorat, biznes tahlili va ma'lumotlarni avtomatlashtirishga tizimli yondashuvni nazarda tutadi.
Ekspress biznes auditi 360°
Xatarlar va istiqbollarni aniqlash, shuningdek, kelajakdagi korporativ boshqaruv tizimini loyihalashni aniqlash 3600 ekspress-auditi bilan ta'minlanadi. Kompaniya faoliyatini, uning funksiyalari va xodimlarini tahlil qilish, faoliyatning asosiy koʻrsatkichlari, bozorni mustaqil baholash biznesni rivojlantirish imkoniyatlari va xatarlarini mustaqil koʻrish imkonini beradi, shuningdek, kompaniyaning direktorlar kengashi tomonidan biznesni boshqarishga oʻtishga tayyorligini ta'minlaydi.
Data-audit
Axborot oqimlarining auditi.
Har qanday kompaniya axborot oqimining auditi yordamida ma'lumotlar sifati bilan bogʻliq muammolarni hal qilishi mumkin. Audit ma'lumotlarni maqsadli toʻplash va saqlash, ularning aniqligi va dolzarbligini ta'minlashga yordam beradi, bu esa kompaniyalarga ularning samaradorligini oshirish imkonini beradi.
Axborot oqimlarining auditi samarali korporativ boshqaruv tizimini yaratish uchun ma'lumotlarning shaffofligi, ishonchliligi va oʻz vaqtida mavjudligini ta'minlash uchun muhimdir.

Аудит эффективности бизнеса в Узбекистане
Проведение бизнес-аудита до запуска системы корпоративного управления позволяет оценить возможности, предвидеть бизнес- и организационные риски, получить более точную диагностику текущей ситуации и разработать стратегию преобразований, а также определить дорожную карту последовательного запуска Совета Директоров.
В основе систем и практик корпоративного управления лежат 3 основополагающих принципа: честность, прозрачность и подотчетность. Внедрение Совета директоров подразумевает системный подход не только к бизнес-процессам компании, но также и к оценке ключевых компетенций бизнеса, особенно в финансовом анализе и контроле, бизнес-аналитике и автоматизации данных.
Экспресс
бизнес-аудит 360°
Выявление рисков и перспектив, а также определение дизайна будущей системы корпоративного управления, обеспечивается экспресс-аудитом 3600. Анализ деятельности компании, её функций и персонала, ключевых показателей эффективности, независимая оценка рынка предоставляет независимый взгляд на возможности и риски роста бизнеса, а также готовность компании перехода на управления бизнесом со стороны Совета директоров.
Data-аудит
Аудит информационных потоков.
Любая компания может решить проблемы качества данных с помощью аудита информационных потоков. Аудит помогает обеспечить целенаправленный сбор и хранение данных, их точность и актуальность, что позволяет компаниям повысить эффективность работы.
Аудит информационных потоков важен для обеспечения прозрачности, достоверности и своевременной доступности данных для выстраивания эффективной системы корпоративного управления.