Оценка и развитие CEO
Direktorlar kengashining vazifasi kompaniya rahbariyatining faoliyatini muntazam monitoring qilish asosida biznesni samarali boshqarishdan iborat. Strategik rejaning mavjudligi va unga rioya etilishi uchun javobgarlik ham Direktorlar kengashi zimmasiga yuklanadi.
Korporativ boshqaruv nafaqat O‘zbekistonda, balki jahon bozorida yetakchilikni maqsad qilgan kompaniyalar uchun zarur. Bu quyidagi muammolarni hal qilishda muhim ahamiyatga ega:
Biznes qiymatini oshirish
Bozor ulushini saqlab qolish va oshirish
Barqaror va mulk egasidan mustaqil kompaniya boshqaruv tizimini ishga tushirish
Tashqi moliyalashtirish va hamkorlikni jalb qilish
Xatar va innovatsiyalarni boshqarish
Grant Torntonning yaqinda e'lon qilingan hisoboti shuni isbotlaydiki, eng yaxshi korporativ boshqaruvga ega boʻlgan tashkilotlar qiymat yaratish boʻyicha boshqa korxonalardan sezilarli darajada ustun turadi va:
Operativ ravishda 3,4 baravar koʻproq likvidlikni yaratadi
Ishlab chiqarish va savdoda samaradorlikni 43% yuqori darajada namoyish etadi
Aksiyadorlarga ikki baravar koʻp foyda keltiradi
Direktorlar kengashi orqali korporativ boshqaruv tizimini ishga tushirish
Kompaniyaning direktorlar kengashi kompaniyaning operatsion faoliyatini strategik boshqarish va monitoring qilish uchun javobgardir. Xususiy kompaniyalarning direktorlar kengashi tarkibiga ta'sischilar, top-menejment va mustaqil direktorlar kiradi. Mustaqil direktorlar kompaniya talab qiladigan tajribaga, shuningdek, biznesni boshqarishda ilg‘or jahon amaliyotlarini joriy etish va top-menejmentda muhim vakolatlarni rivojlantirish uchun korporativ boshqaruv tajribasi va bilimlariga ega. Biroq, direktorlar kengashi a'zosi sifatida mustaqil direktor kompaniyaning operatsion faoliyatida bevosita ishtirok etmaydi va u bilan manfaatlar toʻqnashuviga ega boʻlmaydi.
Maslahat beruvchi Direktorlar kengashi
Direktorlar kengashining maqsadi kompaniyaga biznes muammolarini hal qilish uchun yangi bilim va tavsiyalar olishga yordam berish, shuningdek, faol va yuqori sifatli muhokamalarni ragʻbatlantirish orqali yangi rivojlanish imkoniyatlarini ochishdir. Maslahat kengashining vazifasi ta'sischilar va top-menejmentning ular qabul qiladigan biznes qarorlariga ishonchini oshirish uchun tegishli bilimlar, tanqidiy fikrlash va tahlillarni taqdim etishdan iborat.
Ekspert ishchi komissiyalari
Mutaxassis ishchi qoʻmitalari kompaniyada rivojlanishni talab qiladigan muayyan sohada muhim malakaga va chuqur tajribaga ega boʻlgan mustaqil direktorlar tomonidan boshqariladi. Mustaqil direktorning vazifasi kompaniyaning tegishli boshqaruv jamoasi bilan tajriba va bilim almashish, shu bilan birga samarali biznes yechimlarini ishlab chiqishga yordam berish va biznes natijalarini yaxshilash uchun ularning amalga oshirilishini nazorat qilishdir.
Strategik ma'lumotlarni boshqarish tizimini ishga tushirish
Strategik ma'lumotlar boshqaruvi - bu biznesga qanday ma'lumot aktivlariga ega ekanligini, bu ma'lumotlar bir-biri bilan qanday bogʻliqligini, ulardan kim va qanday foydalanishini tushunishga imkon beradigan tanlangan vositalar toʻplami (tizimlar, IT dasturlari, jarayonlar) bilan korporativ ma'lumotlarni (kompaniya aktivlarini) samarali boshqarish tizimi. Bu biznesni oʻz vaqtida tahlil qilish va biznesni muvaffaqiyatli boshqarish, ya'ni rejalashtirilgan moliyaviy koʻrsatkichlarga erishish uchun kompaniyaning biznes ma'lumotlarini sifatli boshqarishni ta'minlaydĭ.

Запуск, подбор и развитие Совета Директоров в Узбекистане
Эффективный Совет Директоров понимает, как компания создает стоимость, где лежат потенциальные риски и каковы стратегические соображения. Управление достижением поставленных целей происходит при минимальном вовлечении владельца бизнеса в операционную деятельность.
Задача Совета Директоров — эффективное управление бизнесом на основе регулярного мониторинга деятельности руководства компании. Ответственность за наличие и следованию стратегическому плану также лежит на Совете Директоров.
Корпоративное управление необходимо компаниям, целью которых является лидерство не только в Узбекистане, но и на мировом глобальном рынке. Оно имеет важнейшее значение в решении следующих вопросов:
Повышение стоимости бизнеса
Запуск устойчивой и независимой от владельца системы управления компанией
Привлечение внешнего финансирования и партнерства
Сохранение и увеличение доли рынка
Управление рисками и инновациями
Недавний отчет компании Grant Thornton доказывает, что организации с лучшим корпоративным управлением значительно превосходят остальной бизнес с точки зрения создания стоимости и:
Операционно генерируют в 3,4 раза больше ликвидности
Демонстрируют эффективность в производстве и продажах на 43% выше
Приносят вдвое больше прибыли для акционеров
Запуск системы корпоративного управления через Совет директоров
Совет директоров компании отвечает за стратегическое управление и мониторинг операционной деятельности компании. В состав Совета директоров частных компаний входят учредители, топ-менеджмент и независимые директора. Независимые директора обладают требуемой в данной компании экспертизой, а также опытом и знаниями корпоративного управления для внедрения в управление бизнесом лучших мировых практик и развития критических компетенций в топ-менеджменте. Однако, являясь членом Совета директоров, независимый директор не занят в непосредственной операционной деятельности компании и не имеет с ней конфликта интересов.
Консультационный совет директоров
Целью создания Консультационного совета директоров является помощь компании в получении новых знаний и рекомендаций для решения бизнес-проблем, а также открытие новых возможностей для развития путем стимулирования активного и качественного обсуждения. Роль Консультационного Совета заключается в предоставлении актуальных знаний, критического мышления и анализа для повышения уверенности учредителей и топ-менеджмента в принимаемых ими бизнес-решениях.
Экспертные рабочие комитеты
Экспертные рабочие комитеты управляются Независимыми директорами, обладающими критической компетенцией и глубокой экспертизой в конкретной области, требующей развития в компании. Задача независимого директора — делиться опытом и знаниями с соответствующей командой менеджмента компании, одновременно содействуя в разработке эффективных бизнес-решений и осуществляя надзор над их внедрением для гарантированного улучшения бизнес-результатов.
Запуск системы стратегического управления данными
Стратегическое управления данными — это система эффективного управления корпоративными данными (активом компании) с подобранным набором инструментов (системы, ИТ программы, процессы), которые позволяют бизнесу понять, какими активами данных он владеет, как эти данные связаны друг с другом, кто и как ими пользуется. Это обеспечивает управление качеством бизнес-данных компании для своевременной бизнес-аналитики и успешного управления бизнесом, т.е. достижение планируемых финансовых показателей̆.